.

Frequently asked questions / Şanzıman yağları

Şanzıman yağı nedir?

Şanzıman yağı, çok iyi aşınma ve sürtünme önleme özelliği ve iyi termal oksidasyon kararlılığı olan bir baz yağ ve katkı maddesi karışımıdır.

Şanzıman yağının işlevleri nelerdir?

Şanzıman yağının ana işlevi araçların ve kamyonların düz ve otomatik şanzımanlarındaki hipoid dişlileri yağlamaktır.

Uygulamaya göre ana şanzıman yağ türleri nelerdir?

İki ana tür mevcuttur:

- Düz şanzımanlar ve diferansiyel dişlileri için yağlar. Bunlara MTF (Düz Şanzıman Yağı) de denir;
 
- Otomatik şanzımanlar için yağlar; ATF (Otomatik Şanzıman Yağı) olarak da bilinir.
 

Şanzıman yağında hangi ana katkı maddeleri kullanılır?

- Aşınma önleme, sürtünme önleme ve EP (Aşırı Basınç) katkı maddeleri. Bunlar, hareketli parçaların metal yüzeylerinin doğrudan temas etmesini önleyen ve sürtünmeyi azaltan maddelerdir.

- Akma noktası bastırıcı katkılar, donma sıcaklığını düşürür ve düşük sıcaklıklarda yağların viskozite özelliklerini iyileştirir (akma davranışı);

- Korozyon ve oksidasyon önleme katkılar, oksidasyon direncini arttırır. Çok iyi bilinen bir gerçek var ki, elde edilen oksidasyon ürünleri metallerde korozyona neden olur;

Otomatik şanzımanların yağları ne renktir?

Otomatik şanzımanların tüm yağları, düz şanzımanların yağlarından farklı renktedir. Çoğunlukla kırmızıdırlar.

MTF yağları nasıl sınıflandırılır?

Şanzıman yağlarının performans parametreleri API sınıfına bağlıdır. Viskozite özellikleri SAE J 306 taraından belirlenir.

MTF yağları için API çalışma sınıfları nelerdir?

Bu yağlar GL (Dişli Yağı) oranları kullanılarak sınıflandırılırlar. GL-1 ile GL-6 arasında altı performans sınıfı şeklinde alt bölümlere ayrılırlar ve bunlardan sadece 2 tanesi şu anda kullanılmaktadır.

- GL-1, GL-2, GL-3 ve GL-6 – ŞU ANDA KULLANILMAMAKTADIRLAR.

- GL-4 – MEVCUT ORAN. Oldukça yüksek kayma hızlarında çalışan düz şanzımanlardaki dişliler, araçlardaki normal çalışma koşullarında çalışan özellikle helezon/sarmak konik dişliler ve hipoid dişliler ve yüksek devir/düşük torklu ve düşük devir/yüksek torklu motorları olan diğer otomotiv ekipmanları için performans karakteristiklerini belirtmek için kullanılır.

- GL-5 – MEVCUT ORAN. Binek araçlardaki dişliler, özellikle hipoid ve yüksek devir/azami yük, yüksek devir/yüksek tork ve düşük devir/yüksek torkla çalışan diğer araç tipleri için performans karakteristiklerini belirtir. Ağır görev dişli kutuları tasarlanmış olup aşınma ve sürtünme önleyici EP katkı maddeleriyle kullanılır;

- MT-1 – MEVCUT ORAN. İyi termal kararlılığı, yüksek çevrim sıcaklıklarına direnç ve diğer API kategorileriyle kıyaslandığında bakır alaşımlarla daha iyi uyum gerektiren ağır görev düz şanzımanlar için tasarlanmış yağlar için kullanılır. Ağır yük araçlarının ve otobüslerin asenkronize düz şanzımanları için kullanılır.
 

SAE J 306 viskozite sınıfı neyi temsil eder?

SAE J 306 viskozite sınıfı, şanzıman yağlarını kinetik viskozitelerine göre sınıflara ayırır. Sınıflar sıcak hava uygulamaları, soğuk hava uygulamaları veya yıl boyunca kullanım - çok mevsimli yağlar - şeklinde belirlenmiştir.

ATF yağları nasıl sınıflandırılır?

ATF ürünleri için uygulanan viskozite veya çalışma sınıfları yoktur. Karakteristikleri ve uygulamaları, otomatik şanzıman üreticilerinin (OEM) spesifikasyonlarından belirlenir.

ATF yağları için en yaygın OEM spesifikasyonları hangileridir?

En yaygın kullanılan ve pratikte çok talep gören General Motors (DEXRON) ve Ford Motor Company (MERCON) spesifikasyonlarıdır. Bunların dışında, otomatik şanzımanların diğer üreticileri de ATF yağları için kendi spesifikasyonlarını belirtmişlerdir.

GENERAL MOTORS – DEXRON

TASA – 1957 ,  DEXRON II E – 1991, DEXRON III H – 2003

DEXRON II D – 1981 , DEXRON III G – 1997, DEXRON VI - 2005

Dexron II (D, E tüleri) spesifikasyonlarını karşılayan yağlar daha yüksek sınıf Dexron III yağlarıyla değiştirilebilir. Tersi uygun değildir

FORD MOTOR COMPANY – MERCON

- ESW M2C 33F/G (G Yağı) – 1967
- ESP M2C 138-CJ (CJ Yağı) – 1975
- ESP M2C 166 H (H Yağı) – 1981
- MERCON WSP M2C 185 A – 1987
- MERCON V – 1996
- MERCON SP – 2005
- MERCON LV (Düşük Viskoziteli) - 2008

M2C33 -F ve -G (G yağı) spesifikasyonlarını karşılayan yağlar, Ford'un diğer herhangi bir spesifikasyonuyla uyumlu yağlarla karıştırılmamalıdır.

Diğer ОЕМ spesifikasyonları:

Allison C-4
Caterpillar TO-4
Chrysler Mopar ATF +4
MAN tipi 339.X
Mercedes-Benz 236.X
Voith H55.63.35.XX
Voith H55.63.36.XX
VW parça No.
ZF TE-ML XXZ